Częścią naszej oferty są usługi tokarskie. Nasi pracownicy posiadają specjalistyczną wiedzę i mają do dyspozycji rozbudowany park maszynowy, dzięki czemu możemy wykonywać usługi tokarskie na najwyższym poziomie. Realizujemy niewielkie zlecenia oraz zamówienia seryjne. Specjalizujemy się w wykonywaniu takich prac tokarskich jak toczenie wałków, prętów, rur, tulei oraz innych elementów.
Toczenie polega na obróbce określonego materiału w formie bryły obrotowej (walce, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne) aż do uzyskania określonej w projekcie formy. Dotyczy to zarówno kształtu, struktury, jak i wymiarów. Prace tokarskie polegają na wprawieniu w ruch obrotowy obrabianego przedmiotu, który jest zamocowany w uchwycie tokarki, a następnie poddany skrawaniu specjalnymi nożami tokarskimi. Nadmiar skrawanego materiału tworzy odpad w postaci wiórów, co jest charakterystyczne dla tego procesu, a dzięki wykorzystaniu w obróbce CNC maszyn generowanie odpadów jest ograniczone do minimum i pozwala na wyeliminowanie nadmiarowych strat materiału.
Zapraszamy do współpracy. Szczegółowe informacje o ofercie, warunkach współpracy można uzyskać telefonicznie
lub wysyłając zapytanie za pomocą formularza kontaktowego.
Radosław Misztela
+48 606 934 054
zmz@zmzcnc.com
Kamil Kraska
+48 601 053 186
zmz@zmzcnc.com
Poza główną funkcją, jaką jest toczenie materiału, na tokarkach można wykonać również inne prace, z których kilka omówimy poniżej:
Toczenie to najpopularniejsza metoda obróbki wiórowej, umożliwiająca uzyskanie detali w różnych kształtach i wymiarach. Wyróżniamy różne rodzaje tokarek biorąc pod uwagę ich budowę i przeznaczenie m.in.:
Toczenie polega na wprawieniu w ruch obrotowy umieszczonego w specjalnych uchwytach przedmiotu, a następnie skrawaniu materiału nożem tokarskim. W zależności od kierunku jego ruchu względem osi obrotu przedmiotu, możemy wyróżnić kilka rodzajów toczenia:
Usługi tokarskie w obróbce CNC składają się z czterech podstawowych etapów:
Obok nich pojawią się z pewnością czynności poboczne. Możemy do nich zaliczyć wyłączenie maszyny, załadowanie tokarki i jej skalibrowanie przed wykonaniem programu i cięciem, jak również założenie odpowiednich narzędzi np. wierteł czy frezów. Pierwsze dwa etapy można traktować jako osobne lub uzupełniające się. W pierwszej opcji wykorzystuje się program CAD do utworzenia plików i przekazania ich programiście na produkcji. Zostaje stworzony przez niego odpowiedni kod G i kod M dla obrabianego detalu. W drugiej opcji użyty zostaje program CAD/CAM, dzięki któremu można zwizualizować cały proces od surowca do produktu końcowego. Można również ręcznie stworzyć odpowiedni kod, chcąc np. przepisać rysunek 2D na model 3D. Kolejnym krokiem jest konfiguracja tokarki CNC. Operator tokarki mocuje część w uchwycie w taki sposób, aby w trakcie obróbki nie uległ przesunięciu. Następnie dobiera odpowiednie narzędzia do wieży narzędziowej, dzięki którym będzie mógł zostać wykonany cały proces produkcji. Kolejnym etapem jest kalibracja narzędzi i zamontowanej części, a na koniec wgranie kodu do maszyny CNC. W zależności od złożoności detalu może być konieczny więcej niż jeden cykl toczenia. Czas cyklu toczenia obejmuje: czas ładowania, cięcia, bezczynności (np. przemieszczania narzędzi do i od przedmiotu czy zmiany ustawień tokarki) oraz żywotność narzędzia.
Zależą one od różnych aspektów, jak choćby materiał części i narzędzia, rozmiar narzędzia, wymagania dotyczące wykończenia itp. Do głównych parametrów toczenia CNC zaliczymy:
Na to w jakim celu będzie używana tokarka CNC oraz jak bardzo będzie elastyczna w swoim zastosowaniu ma wpływ liczba i rodzaj osi, w jakie jest wyposażona. Niezależnie czy mówimy o tradycyjnych 2-osiowych tokarkach czy bardziej skomplikowanych i drogich 6- lub więcej osiowych – to liczba i rodzaj osi w tokarce są bardzo różne, a tym samym ich przeznaczenie. Nowoczesne tokarki CNC posiadają układy wieloosiowe, które umożliwiają obróbkę skomplikowanych geometrycznie detali z krótkim czasem cyklu. W zaawansowanych systemach CNC zaangażowanych jest łącznie 9 osi, w tym trzy liniowe, trzy obrotowe i trzy przyrostowe.
Stojąc przed tokarką CNC z wrzecionem po lewej stronie możemy wyróżnić poniższe osie:
Poniżej krótka charakterystyka tokarek, które wykorzystują firmy mające w ofercie usługi tokarskie:
Źródło grafiki: mellowpine.com
Źródło grafiki: mellowpine.com
Źródło grafiki: mellowpine.com
Źródło grafiki: mellowpine.com
Typowa maszyna CNC może mieć maksymalnie 6-osiowy układ, ale niektóre z maszyn składają się z 2 głowic. Każda z tych głowic może mieć swój własny układ sześciu osi i dzięki temu może stać się 12-osiową maszyną CNC.
© 2023 All rights Reserved. Designed and powered by ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c.
Projekt graficzny: Magdalena Mirowska, Zdjęcia: Agnieszka Seklecka