Metrologia nie przypadkiem pojawia się jako jedna z istotnych części składowych szeroko pojętej obróbki CNC. Wprawdzie należy tu podkreślić, że gdy pojęcie nauki o mierzeniu pojawiło się na świecie, to o maszynach programowanych komputerowo wykorzystywanych w usługach tokarskich czy usługach frezowania CNC jeszcze nawet nikt nie marzył. Metrologię wymusiła m.in. potrzeba tworzenia części zamiennych, gdyż w jaki inny sposób niż dokonując pomiarów moglibyśmy wytworzyć idealnie pasujący odpowiednik zużytego elementu?
Nie zapominajmy również o konieczności prawidłowego projektowania obiektów, przedmiotów, konstrukcji, w których brak pomiarów i późniejszej ich kontroli wywołałby tragiczne w skutkach wydarzenia. Precyzyjne pomiary to podstawa wszelkich prac technicznych, inżynierskich i konstruktorskich, bez których maszyny ciągle by się psuły, samochody rozbijały, a budynki groziły zawaleniem. W każdej dziedzinie życia, w każdym skrawku naszego otoczenia obserwujemy efekt prawidłowo wykonanych pomiarów i skutecznej ich kontroli na każdym etapie ich wytworzenia. Z roku na rok metrologia wchodzi na coraz wyższy poziom, a narzędzia wykorzystywane do pomiarów są coraz bardziej precyzyjne i czułe. Innowacje technologiczne wprowadziły metrologię z jedynie manualnych pomiarów w świat molekuł i mikroskopijnych dokładności, uzyskiwanych dzięki precyzji maszyn generacji Przemysłu 4.0.
Do prawidłowego wykonywania pomiarów w procesie produkcji, czyli również w takich obszarach jak obróbka CNC, usługi tokarskie czy usługi frezowania CNC niezbędne jest uświadomienie sobie, że metrologia obejmuje trzy ważne obszary:
Do wykonywania prawidłowych pomiarów ważne jest również, aby zrozumieć podstawowe pojęcia obowiązujące w metrologii i różnice między nimi:
Firma, oferująca usługi tokarskie czy usługi frezowania CNC musi liczyć się z tym, że jej narzędziownia powinna być wyposażona we wszelkiego rodzaju oprzyrządowanie do dokonywania pomiarów. Począwszy od prostej suwmiarki z noniuszem aż po wysokiej klasy współrzędnościowej maszyny pomiarowej CMM. Im więcej rodzajów narzędzi pomiarowych, tym większa szansa na dokładniejsze określenie prawidłowych wymiarów utrzymanych w granicach tolerancji, wynikającej z rysunku technicznego produkowanego elementu.
Mikrometr mimo swojej dokładności może dawać błędne odczyty pomiarów przez np. zbyt mocne dokręcenie wrzeciona, co spowoduje zmianę kształtu kowadełka przyrządu. Niższej jakości mikrometry są wykonane z materiałów bardziej narażonych na ten błąd.
Natomiast w suwmiarce błąd może zostać wywołany tym, że linia odniesienia układu pomiarowego nie leży na tej samej linii co mierzony wymiar. Skale lub koła zębate suwmiarki nie stykają z mierzonymi powierzchniami i w wyniku tego zacisk przesuwa się mikroskopijnie. Można zminimalizować ten błąd mierząc detal jak najbliżej szyny.
Inny błąd występujący w przypadku suwmiarek ogranicza skuteczność przyrządu przy pomiarze średnicy wewnętrznej. Szczęki pomiarowe suwmiarki są przesunięte względem siebie, a to oznacza, że nigdy nie dotrą do maksymalnej średnicy przedmiotu obrabianego.
Te przykładowe błędy pomiarowe mogą stać się zachętą dla firm produkcyjnych, aby również w zakresie metrologii pójść w kierunku rozwiązań proponowanych przez czwartą już rewolucję technologiczną określaną mianem Przemysł 4.0. Przyszłość metrologii obróbki CNC zmierza również w kierunku automatyzacji procesów kontrolnych i ukierunkowanie inwestycji na nowoczesne maszyny miernicze, które zredukują wpływ błędu ludzkiego całkowicie i umożliwią uzyskanie maksymalnej dokładności pomiarów, a tym samym precyzji w wytwarzaniu powtarzalnych elementów.
© 2023 All rights Reserved. Designed and powered by ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c.
Projekt graficzny: Magdalena Mirowska, Zdjęcia: Agnieszka Seklecka