Kataforeza, zwana inaczej powlekaniem elektroforetycznym, jest aktualnie najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą zabezpieczania metali. Jest przy tym ekonomiczna, jak również nieszkodliwa dla środowiska. Stanowi jeden z etapów obróbki powierzchni elementów metalowych, a szczególnie tych wykonanych ze stali, cynku czy aluminium. Kataforeza może być wykorzystana do przygotowania materiału pod kolejne etapy obróbki, ale może być również zastosowana jako jej zakończenie. Metoda ta gwarantuje również znaczne zwiększenie odporności antykorozyjnej oraz wzmocnienie powierzchni detalu i wydłużenie jego żywotności. W metodzie wykorzystywane są wysokiej jakości lakiery kataforetyczne (Katodische Tauch Lackierung) zwane inaczej KTL lub e-coating. Proces wykorzystuje trikationowe fosforanowanie cynkowe jako warstwę konwersyjną, dzięki czemu spełnia najwyższe normy jakościowe. Polega na elektroosadzaniu farby w zanurzeniu z wykorzystaniem stałego prądu elektrycznego.
Poza oczywistą i najważniejszą zaletą kataforezy, jaką jest zabezpieczenie przed korozją nawet przy małej grubości lakieru, należy pamiętać o jej innych równie ważnych atutach. Do najistotniejszych i wartych wymienienia możemy zaliczyć:
Zanim metalowe elementy zostaną poddane kataforezie muszą przejść kontrolę jakościową oraz ilościową. Dla optymalnego efektu materiał powinien mieć określone właściwości. Nie może być utleniony, nie może mieć na sobie kalaminy, śladów pisma czy farby itp. Jeśli materiał nadaje się do kataforezy to zostaje zawieszony na specjalnych zawiesiach, których budowa jest już zależna od podwykonawcy. Cały sprzęt używany do kataforezy musi być regularnie czyszczony i konserwowany przez wewnętrzny serwis wykonawcy. Jest to niezbędne, aby konstrukcje służące do zawieszenia elementów przeznaczonych do malowania, nie były zabrudzone starą farbą pozostałą po poprzednich malowaniach. Może ona wtedy tworzyć izolację elektryczną, która uniemożliwi ciągłość elektryczną między materiałem a zawiesiem. Po zawieszeniu sztuk pracownicy przyczepiają do każdego zawiesia lub określonego pojemnika przywieszkę identyfikacyjną, na której znajdują się dane klienta i zlecenia oraz jeśli jest taka konieczność – wskazówki do dalszej obróbki. Po zakończeniu operacji wieszania materiał jest przesyłany do systemu kataforezy za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu podawania.
Obróbka wstępna składa się z siedmiu etapów przygotowania materiału do procesu kataforezy:
Po zakończeniu obróbki wstępnej materiał przechodzi w etap obróbki kataforezy. Wymaga on użycia specjalnych zbiorników, w których elementy przeznaczone do malowania zostają zanurzone. Zbiorniki są wypełnione mieszanką wody dejonizowanej (80-90%) i cząstek stałych farby (10-20%). Po zanurzeniu elementów metalowych w zbiornikach zanurzeniowych prąd elektryczny jest odprowadzany przez zbiornik od anody do katody. Woda jest nośnikiem cząstek stałych farby (pigment i żywica), a prąd ma za zadanie je naładować, powodując tym samym ich wiązanie
z metalowym elementem w niekorozyjny film. Żywica zawarta w farbie nadaje końcowej obróbce lakieru właściwości antykorozyjne. Grubość warstwy powleczenia jest bezpośrednim wynikiem ilości napięcia przesyłanego przez zbiornik zanurzeniowy. Im więcej napięcia, tym grubsze warstwy farby.
Po zakończeniu malowania kataforetycznego następuje etap trzykrotnego mycia w celu usunięcia nadmiaru farby. Proces ten zmywa resztki farby, która nie przylgnęła do metalowego elementu. Nadmiar farby wraca do zbiornika, dzięki czemu jej wydajność sięga nawet 95%, gdyż może zostać ponownie użyta w trakcie kolejnego malowania.
Po umyciu pomalowanych elementów zostają one przekazane do utwardzenia, które jest końcowym etapem kataforezy. Jest on niezbędny do wyschnięcia i trwałego utwardzenia farby. Odbywa się w piecu tunelowym
z wymuszonym obiegiem powietrza w temperaturze ok. 85-200°C.
Po wyjęciu utwardzonych detali z pieca – materiał jest sprawdzany pod kątem jakościowym. Następnie zostaje spakowany i czeka na wysyłkę, albo zależnie od wytycznych zleceniodawcy może zostać wysłany do dalszej obróbki jak np. malowanie płynne lub proszkowe.
Kataforeza inaczej zwana malowaniem kataforetycznym może być wykorzystywana praktycznie w każdej branży związanej z obróbką metali, czy produkcją elementów metalowych. Można tu wymienić przemysł motoryzacyjny, budowlany, maszyn rolniczych, pojazdów ciężkich, technologii wojskowych, AGD, grzejników czy innych zastosowań specjalistycznych. Ze względu na swoją zdolność do powlekania nawet najbardziej skomplikowanych części
i zmontowanych produktów o określonych wymaganiach wydajnościowych, kataforeza jest stosowana również do powlekania komponentów morskich, transformatorów, metalowych mebli biurowych, sprzętu i mebli ogrodowych, elementów złącznych i wielu innych.
© 2023 All rights Reserved. Designed and powered by ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c.
Projekt graficzny: Magdalena Mirowska, Zdjęcia: Agnieszka Seklecka