W sytuacji, gdy pojawia się potrzeba zakupu kolejnej maszyny CNC, firma zajmująca się obróbką skrawaniem CNC staje przed pytaniem: czy kupować używane maszyny CNC, czy nowe? Najprościej byłoby zainwestować w nowy sprzęt na gwarancji, z profesjonalnym serwisem i pakietem fachowych szkoleń wstępnych dla operatorów. Jednak nie zawsze firma dysponuje odpowiednim budżetem i warto przeanalizować czy rzeczywiście konieczny jest zakup nowego sprzętu. Ważne, aby znaleźć dostawcę, który cieszy się zaufaniem klientów i oferuje używane maszyny wysokiej jakości. Zakup używanych maszyn może nie tylko prowadzić do znacznych oszczędności, ale także przyczynić się do zrównoważenia środowiska poprzez wydłużenie cyklu życia maszyny CNC.
Spis treści:
Proces zakupu maszyny CNC może być złożony, gdyż wymaga dokładnego zwrócenia uwagi na wiele czynników koniecznych do tego, żeby mieć pewność co do trafności decyzji. Nad czym szczególnie warto się pochylić?
Zakup używanej maszyny CNC może być opłacalny. Szczególnie dla startupów czy małych firm o ograniczonych budżetach. Mogą one nabyć maszyny wysokiej jakości, mieszcząc się jednocześnie w budżecie, czego nie osiągnęłyby planując zakup nowych maszyn.
Używany sprzęt kojarzymy zwykle z czymś, co jest już tak stare, że za chwilę przestanie działać, a jest to bardzo błędne myślenie. Używane maszyny CNC mogą być niezawodne, ale zależy to od ich wieku, historii konserwacji czy intensywności ich użytkowania. Prawidłowo konserwowane maszyny mogą skutecznie służyć przedsiębiorstwu jeszcze przez wiele lat. Dlatego zanim firma odrzuci pomysł zakupu używanych maszyn, warto przeanalizować czy na pewno na ten moment potrzebuje nowej maszyny, czy przez jakiś czas może korzystać z używanej, bo uzyska dzięki temu wyższą stopę zwrotu z inwestycji.
Często firmy są przywiązane do wybranej marki i poszukując używanego sprzętu kierują się tym właśnie kryterium. Warto zachować otwarty umysł i nie nastawiać się na konkretną markę maszyny CNC, gdyż mając różnorodne maszyny zyskuje się w efekcie różnorodne możliwości.
Planując zakup istotnym jest zaplanowanie budżetu na ten cel, ale i tu warto być nieco elastycznym. Czasami niewielkie doinwestowanie spowoduje, że kupimy dużo lepszy sprzęt np. wzbogacony o czwartą oś, podajnik prętów czy dużo lepszy uchwyt do narzędzi. I to już znacznie podniesie końcowe zadowolenie z inwestycji. Przecież nie kupujemy maszyny CNC na chwilę, ale planujemy z niej korzystać w dłuższej perspektywie. Bardzo ważne jest również przemyślenie sposobu finansowania inwestycji. Być może zamiast inwestować w niego gotówkę i ryzykować utratę płynności i brak środków na materiały, ulepszenia firmy itp. lepszym rozwiązaniem okaże się wzięcie leasingu. Oczywiście wybór rodzaju finansowania zależy od specyfiki firmy i nie warto działać pochopnie.
Planując zakup jakiejkolwiek maszyny CNC niezależnie czy będzie ona nowa czy używana, należy wziąć pod uwagę ramy czasowe, jak i bieżące wykorzystanie mocy produkcyjnych. Powody zakupu sprzętu mogą być przeróżne. Począwszy od rozwoju firmy i naturalnej jego konsekwencji, jaką jest rozbudowa parku maszynowego, poprzez pozyskanie nowego klienta lub wymianę starzejącego się sprzętu.
Należy zaplanować również sposób, w jaki firma będzie używać maszyny CNC. Jeśli czas jej wykorzystania będzie niezbyt długi, bo np. kontrakt z klientem jest zawarty na rok, to nie ma sensu inwestować w nowy i dużo droższy sprzęt. Tak więc należy przemyśleć czy kupuje się sprzęt, który zapewni zyski w dłuższej perspektywie, czy krótkoterminowo. Innym problemem jest to, że decydując się na zakup używanego sprzętu, który nie był konserwowany lub jest zbyt stary ryzykuje się, że maszyna nie osiągnie swojej oczekiwanej wydajności. Bardzo ważne jest więc oszacowanie okresu użytkowania sprzętu, aby mieć pewność, że będzie to dobra inwestycja w dłuższej perspektywie.
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas poszukiwania używanych maszyn to obecność oszustów i nierzetelnych sprzedawców. Trzeba mieć więc na uwadze kilka podstawowych „sygnałów ostrzegawczych”:
Podsumowując można jasno stwierdzić, że używane maszyny CNC to dobra inwestycja i ma swoje zdecydowane zalety. Podobnie jak w przypadku samochodów, maszyny CNC tracą ok. 25% swojej wartości początkowej w pierwszym roku posiadania i jeśli nie ma strat technologicznych ani wydajnościowych, to wysokiej jakości maszyna 2-3-letnia może zaoszczędzić 35-50% w porównaniu z ceną nowej. Zakup używanej maszyny CNC opiera się na wartości, a nie cenie. Jeśli można zwiększyć możliwości lub wydajność swojej firmy za 50% kosztu nowej maszyny, to warto to rozważyć.
© 2023 All rights Reserved. Designed and powered by ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c.
Projekt graficzny: Magdalena Mirowska, Zdjęcia: Agnieszka Seklecka